poniedziałek, 29 marca 2021

Babka Zebra

Jedno z ciast mojego dzieciństwa przechodzi u nas w domu absolutny renesans. Wszystko za sprawą Asi, która w ubiegłym roku, jeszcze w przedszkolu jadła takie ciasto na podwieczorek. Od tamtej pory na pytanie: jakie ciasto chcesz na święta? Odpowiedź jest jedna: ZEBRA! Nie wiem, czy to wynika tylko ze smaku, czy także z faktu, że pozwalam jej naprzemiennie wlewać do formy białą i czekoladową masę, a ona obserwuje tworzące się artystyczne wzorki. Wiem natomiast, że już za kilka dni kolejny raz będziemy wspólnie piekły babkę-zebrę. 

Przepis na to ciasto pochodzi z ksiażeczki "Przepisy czytelników" Poradnika Domowego. Seria wydawana była w latach 90. i faktycznie było tam wiele udanych receptur. Moja mama kolekcjonowała te książeczki i robiła z nich wiele dań. Ja do dziś czasem do nich wracam. Wtedy dzwonię do mamy i tłumaczę, że był taki, a taki przepis w książeczce, która coś tam miała na okładce, a moja mama z poświęceniem szuka. Mama to jednak niezastąpiona instytucja, nawet jak się samemu jest mamą;)

Zapraszam po przepis na to świetne ciasto!


Składniki (forma z kominem o średnicy ok. 25 cm)

1,25 szklanki mąki + 2 łyżki
3 jajka
1 szklanka cukru
0,5 szklanki wody gazowanej
0,5 szklanki oleju roślinnego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
ekstrakt waniliowy

Przygotowanie:

Ubić pianę z białek, dodając partiami cukier. Kiedy beza będzie sztywna dodawać po jednym żółtku cały czas miksując. Dodać olej,  mąkę (1,25 szklanki) wymieszaną z proszkiem do pieczenia, wanilię i wodę gazowaną. Podzielić ciasto na 2 równe części. Do jednej dodać kakao, do drugiej 2 łyżki mąki. Każdą z części dobrze wymieszać. Do formy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką nalewać po 2 łyżki jasnej i 2 łyżki ciemnej masy - jedna na drugą. Spokojnie, wszystko ładnie się rozleje po formie. Wystarczy nią od czasu do czasu lekko potrząsnąć. Wykładamy tak obie masy do samego końca. Na koniec ostatni raz potrząsamy foremką, aby ciasto rozlało się w niej równomiernie. 
Piec ok. 45-50 minut w temperaturze 180 stopni.