poniedziałek, 7 października 2013

"Ośmiorniczki" na śniadanie

Ostatnio w poszukiwaniu halloweenowych inspiracji kulinarnych natknęłam się na zdjęcia parówkowych ośmiorniczek. A że w lodówce miałam kilka parówek - od razu spróbowałam je zrobić w domu. W sobotę rano takie oto stworki pojawiły się u nas na śniadanie;)


Składniki:
kilka parówek
garstka goździków
łyżka oleju rzepakowego
pieprz (opcja)

Przygotowanie:
Przygotowanie ośmiorniczek jest bardzo proste i naprawdę szybkie.  Parówki (wybieramy te wysokiej jakości) przekroić tak, aby powstały ok. dziesięciocentymetrowe kawałki. Jeśli parówki są dłuższe (moje były), trzeba pokroić je na trzy części - odmierzyć po 10 cm od końcówek, wtedy powstanie jeszcze kilkucentymetrowy kawałeczek na środku. Kawałki parówek kładziemy na desce do krojenia, zostawiamy ok 3 cm i kroimy resztę wzdłuż na pół, następnie na 4 i na 8 części - tak powstaną ramiona naszych ośmiorniczek.
Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojone parówki i podgrzewamy na wolnym ogniu ok. 10 minut - ramiona pod wpływem temperatury powinny się rozłożyć na zewnątrz i leciutko przyrumienić. Na tym etapie parówki można doprawić pieprzem.

Ośmiorniczki są prawie gotowe! Teraz można im zrobić oczy z goździków i powycinać buźki. Do tego pieczywo, ulubione warzywa - pomidor, ogórek, papryka - i śniadanie gotowe.